fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

BEZLEPKOVÝ TÝDEN

9.5.
2019

BEZLEPKOVÝ TÝDEN

Od 13. 5. 2019 do 17. 5. 2019

 

Výsledek obrázku pro bezlepkový

V tomto týdnu připravují paní kuchařky v naší školní jídelně veškeré pokrmy v BEZLEPKOVÉ VARIANTĚ. Proč?

Někteří vaši spolužáci nemohou jíst, co chtějí, nemohou si třeba dát obyčejný smažený řízek. Když řízek, tak musí být obalený v mouce a strouhance, které NEOBSAHUJÍ LEPEK. Co to je ten LEPEK? Jednoduše řečeno LEPEK je látka, která je obsažena nejčastěji v pšenici, žitě a ječmenu a zajišťuje pružnost a nadýchanost pečiva. Někteří z nás ale mají na tuto látku alergii a musí se LEPKU doživotně vyhýbat, aby si nezpůsobili závažné zdravotní komplikace. Paní kuchařky připravují těmto dětem každý den takzvaná BEZLEPKOVÁ jídla. Spolupracujeme s nutriční terapeutkou, která nám pomáhá pro děti s CELIAKIÍ (nesnášenlivost lepku) upravit jídla z běžného jídelníčku. Děti tak dostanou každý den přidělenou svou dietu a nemohou si jako vy ostatní vybrat, na co máte chuť.

V týdnu od 13. 5. 2019 jim tuto radost umožníme. Celý týden budou na jídelníčku jídla, která budou připravena BEZ LEPKU. Naši strávníci si tedy budou moci dopřát to co vy. Některá jídla jsou přirozeně bezlepková – třeba ryby nebo květák. Některá jídla musíme změnit na bezlepková tím, že použijeme bezlepkové suroviny. Třeba řízek bude ve čtvrtek také bezlepkový!

Tak ať nám všem chutná v následujícím týdnu i bez lepku!